Zbliża się sierpień czyli miesiąc spadających gwiazd, czekają na nas obserwacje na Zamku Czersk, Górkach Szymona a nawet Festiwal Nocnego Nieba w Sopotni Wielkiej, fanów fotografii z pewnością zachęci prezentacja Astrofotografii w Centrum Kopernika. Warto z góry zaplanować czas by nie umknęły nam te ciekawe wydarzenia.
Już w zeszłym roku udało nam się opisać kilka ciekawych miejsc w okolicach Warszawy wręcz stworzonych do obserwacji rozgwieżdzonego nieba. Z zainteresowaniem obserwujemy też rosnące zainteresowanie blogiem zglowawgwiazdach.pl prowadzony przez Karola Wojcickiego, jest on skarbnicą wiedzy o gwiezdnym niebie. Pan Karol stoi też za częścią imprez turystycznych organizowanych w okolicach Warszawy a poświęconych właśnie obserwacją – i tak warto wspomnieć o periodycznie organizowany Pociąg do Gwiazd . W ramach tego wydarzenia piaseczyńska wąskotorówka zabiera nas na polane w Runowie gdzie ma miejsce właściwe wydarzenie związane z gwiazdami, w tym roku mieliśmy już możliwość uczestnictwa w tego typu wydarzeniu 19 lipca, miejmy nadzieje iż podobna szansa już wkrótce się powtórzy.
W tym roku kumulacja wydarzeń związanych z obserwacją gwiazd będzie miała miejsce podczas weekendu 10-11 sierpnia , już jednak ósmego czeka na nas prawdziwa gratka w postaci prezentacji w Centrum Kopernika – Prosto z Nieba – czyli rzecz o Astrofotografii – podczas wydarzenia będziemy mieli szanse dowiedzieć się jak sprawnie fotografować nocne niebo. Zaopatrzeni w wiedzę pozyskaną podczas szkolenia możemy zaplanować pierwsze praktyczne ćwiczenia – 10 sierpnia na Zamku Czersk czeka na nas wydarzenie Noc Spadających Gwiazd, czerska warownia to dobre miejsce do obserwacji, szczególnie predysponowana do tego jest wieża zamkowa.
Dzień później to jest 11 sierpnia zaplanowano kolejną imprezę tym razem zapraszają nas w okolice Piaseczna a dokładnie na Górki Szymona to w tym miejscu wspomniany już wyżej Karol Wójcicki opowie nam o rozgwieżdżonym niebie.
Gdyby tematyka związana z nocnym niebiem naprawdę nas wciągnęła możemy udać się na Dolny Śląsk to tam w Sopotni Wielkiej pierwszym miejscu o statusie Obszaru Chronionego Ciemnego Nieba obędzie się dwódniowy festiwal ciemnego nieba. To już VII edycja tej imprezy, z roku na rok coraz więcej turystów odwiedza Sopotnie Wielką, decyzja o strategicznym chronieniu nieba wydaje się wiec niezwykle korzystna. Może to być doskonały przykład dla miejscowości szukających dodatkowych turystycznych walorów szczególnie te nadrzeczne mogły by śmiało połączyć krajobrazowe walory z przyciąganiem turystów „astro obserwatorów”, Czerwińsk nad Wisłą, Drohiczny czy Dobrzyń nad Wisłą wydają się ciekawymi potencjalnymi kandydatami. Z resztą w samy Dobrzyniu mamy już mini obserwatorium potwierdzające walory astronomiczne tego miejsca, inne mniej znane znajdziemy też bliżej Warszawy w Ostrowiku – próżno jednak szukać prób wykorzystania go turystycznie a wielka szkoda.
Miejmy nadzieje że sukcesy cyklicznych wydarzeń związanych obserwacją gwiazd zachęcą kolejne miejsca do organizacji swoich autorskich wydarzeń, bezsprzecznie warto powalczyć o turystów z Warszawy szukających nowych oryginalnych wydarzeń w okolicach stolicy.