Kolejna edycja święta fanów umocnień, bunkrów i obiektów poprzemysłowych. Kultowy obiekt Alfa, niesamowity Fort Legionów, serce obrony cywilnej Warszawy w Muzeum Obrony Cywilnej to tylko niektóre miejsca możliwe do odwiedzenia w trakcie tego wydarzenia.
Noc to wydarzenie niezwykłe nie tylko ze względu na możliwość zwiedzania obiektów. Daje nam też możliwość obcowania z niezwykłymi osobami, na co dzień pracującymi w pocie czoła, by krzewić wiedzę o nieoczywistych zabytkach Warszawy i okolic. Będziemy mogli spotkać Zbyszka z Fortecy, wojskowych gospodarzy obiektu Alfa czy szefostwo Muzeum Obrony Cywilnej. After party na terenie właśnie tego ostatniego obiektu to wyjątkowy czas by wymienić doświadczenia i zaplanować kolejne wyprawy, a może też kupić książki traktujące o wyjątkowych miejscach tego typu w Polsce.
Na część z wydarzeń obowiązują zapisy. Ograniczona ilość miejsc zapewne najszybciej wyczerpie się w obiekcie Alfa. Tutaj ze względu na ograniczenie związane z wojskowym charakterem obiektu nie możemy liczyć na pobłażliwość i dodatkowe możliwości. Należy się spodziewać, że również Fort Legionów będzie się cieszył nie mniejszym zainteresowaniem. Tu także wąskie korytarze implikują ograniczoną ilość zwiedzających osób, nie czekajmy więc do końca. Tak samo na teren Huty Warszawa wejdziemy w limitowanych grupach.
W ramach Nocy Fortyfikacji zaplanowano też zwiedzanie na własną rękę kilku obiektów składających się dawniej na umocnienia Twierdzy Warszawa. Forty na Bemowie, Ochocie, Szczęśliwicach i Okęciu będziemy mogli odwiedzić w towarzystwie fanów fortyfikacji. Szczególnie ciekawie w tym towarzystwie może się zaprezentować Fort Zbarż – w okresie wiosenno letnim idealny przystanek na rowerowej wycieczce wokół Okęcia, nie mniej interesujący może być też Fort Bema.
Do wydarzenia akces zgłosiły też obiekty spoza Warszawy. Szczególnie ciekawie zapowiadają się obiekty w Przemyślu. Bliżej, bo w okolicy Warszawy będziemy mieli możliwość poznać punkt oporu w Wyszogrodzie. Na razie nie mamy informacji o tym, czy w akcji wezmą udział bunkry Przedmościa Warszawy w Dąbrowieckiej Górze. Ciekawe byłby też niewątpliwie uczestnictwo schronu Regelabu 621 z Tomaszowa, idealnego do zwiedzania po odwiedzinach Tomaszowskiej Okrąglicy z Grotami Nagórzyckimi w roli głównej.
Poprzez uczestnictwo w imprezie i jej propagowanie przyczynimy się do popularyzacji tego typu ciekawej industrialnej turystyki. Plany Muzeum Obrony Cywilnej są ambitne, do ich realizacji potrzebne są jednak fundusze. Podczas minionych wakacji mieliśmy m.in. możliwość uczestnictwa w serii wydarzeń pod tytułem Wakacje w okopie. Idealna okazja, by poznać ciekawe obiekty w okolicach Warszawy, których szczęśliwie wciąż nie brakuje.
Do zobaczenia podczas III Nocy Fortyfikacji już w trzeci weekend stycznia w Warszawie i okolicach.