5 i 6 marca w lubelskim pubie u Fotografa znanym do tej pory z oferowania alternatywnych piw często opartych na aromatycznych amerykańskich odmianach chmielu, odbyła się premiera nowych piw z ledwo co otwartego browaru Zakładowego w Poniatowej.
Spirytus movens powstania browary był właściciel Pubu Bartłomiej Czarnomski, a sam browar powstał w poprzemysłowych zabudowaniach nie opodal znanej z epoki PRL fabryki EDA z Poniatowej. Taka otoczka dodaje nowo powstałemu browarowi ciekawego industrialnego kolorytu.
Bardzo ważnym elementem w całej układance jest też postać lubelskiego producenta chmielu Pana Pawła Piłata, jest to człowiek autentycznie zaangażowany w propagowanie tradycyjnego polskiego chmielu. W tym wielu odmian które, są w zasadzie na granicy unicestwienia. Od Pana Pawła można się dowiedzieć iż jeszcze XIX wieku Polska była trzecią potęga chmielową w Europie, szczególnie ceniona była odmiana tomyski, która miała być w czasie II wojny celowo niszczona przez Niemców tak by nie rywalizowała z chmielami monachijskimi. Więcej o tym pasjonacie chmielu. Dla zainteresowanych tematem, polecamy zapoznanie się z artykułem o chmielobraniu w Piotrawinie #chmielobranie.
Browar startuje z czterema rodzajami piwa, o bardzo charakterystycznych nazwach, również grafika etykiet jest nowatorska.
Piwo nr 1 – PIERWSZA ZMIANA – polskie jasne ALE. 12 blg, 4,7 proc. alk. Chmielone Cascade PL i Puławskim. Oba chmiele pochodzą z plantacji Pawła Piłata (Polish Hops).
Piwo nr 2 – BUMELANT – polskie ciemne ALE. 12 blg, 4,7 proc. alk. i 44 IBU. Nachmielone polskimi odmianami: Iunga, Cascade PL oraz Puławski. Nasza odpowiedź na sesyjne black IPA.
Piwo nr 3 – PRODUKT WZORCOWY – amerykańskie IPA, 15 blg, 6,3 proc. alk., 75 IBU. Nachmielone odmianami: Columbus, Citra, Simcoe oraz Rakau.
Piwo nr 4 – CZARNA ROBOTA – żytnio-owsiany stout, 15 blg, 5,5 proc. alk., 42 IBU. Nachmielony Iungą i Sybillą.
Wkrótce piwa trafią do pubów w wybranych miejscach w Polsce. Będzie też można kupić piwo butelkowe z browaru w Poniatowej. Podczas weekendowej wycieczki z Warszawy do Nałęczowa, Kazimierza (piwo z browaru dostępne jest w lokalach klubojadalnia Korzeniowa i KluboJatki) czy Lublina, polecamy spróbowanie i promowanie tej nowej na krajowym rynku piwa marki, każde wypite piwo z browarów rzemieślniczych wspiera walkę o lepszą jakość tego trunku w Polsce. Pub u Fotografa mieści się na lubelskim starym mieście, w tym miejscu piwo z Browaru Zakładowego będzie niezmiennie dostępne. W Warszawie można go będzie również wkrótce spróbować, premiera odbyła się 13 marca w pubie Kufle i Kapsle. 1 IV zaś browar przedstawi w Warszawskim Same Krafty – dwa kolejne piwa, lista miejsc gdzie wyroby zakładowego są dostępne stale się wydłuża, najwięcej informacji w tym temacie na profilu browaru z Poniatowej, serdecznie zapraszamy do degustacji tej nowej na rynku piwa jakości.