Już 27 lipca szczególne wydarzenie na nieboskłonie, wyjątkowe bo trwające ponad godzinę zaćmienie księżyca, kolejna taka okazja dopiero w 2123 roku, warto więc skorzystać i zaplanować obserwacje.
Tradycyjnie na wspólne oglądanie zaprasza Centrum Nauki Kopernik, wystarczy przyjść do parku obok instytucji i wziąć udział we wspólnej zabawie.
Tematyka obserwacji nocnego nieba staje się powoli coraz częściej wykorzystywana jako interesujący produkt turystyczny. W okolicach Warszawy o bardzo dobre profesjonalne warunki do obserwacji trudno, wszystko ze względu na ilość światła jaką produkuje stolica naszego kraju, poziom tego promieniowania możemy sprawdzić na specjalnych mapach. Profesjonaliści szukają więc miejsc do obserwacji nieco dalej od Warszawy.
Problemy z miejscówkami do oglądania nie są jednak przeszkodą w podejmowaniu prób z nowymi turystycznymi produktami. Dobrym przykładem jest nowatorska wycieczka jaką proponuje Piaseczyńsko Grójecka Kolej Wąskotorowa.W tym sezonie przygotowano projekt koleją do gwiazd, sobotnia nocna wycieczka w towarzystwie doświadczonego astronoma, ma na celu przybliżenie laikom podstaw astronomii i pokazanie najbardziej ewidentnych obiektów które możemy dostrzec na nieboskłonie. Miejscem obserwacji jest otoczona lasem polana w Runowie, tradycyjne miejsce piknikowych zatrzymań piaseczyńskiej wąskotorówki. Najbliższa edycja imprezy już w kolejną sobotę tj 21 lipca.
Miejmy nadzieje iż sukces przedsięwzięcia zachęci innych do naśladownictwa, astronomowie amatorzy wskazują jako dobre miejsce do obserwacji m.in Tułowice w Kampinosie , to także miejscowość do której dojeżdża wąskotorówka tym razem ta z Sochaczewa, może i w tym przypadku jest pole do podobnej do piaseczyńskiej inicjatywy turystycznej.
Wspaniałym miejscem do obserwacji jest też oddalony dość znacznie od Warszawy Dobrzyń nad Wisłą, tutaj funkcjonuje nawet nie wielkie obserwatorium, przy odrobinie determinacji można nawet umówić się na wizytę, choć z pewnością łatwiej o nią w piątek niż podczas weekendu.
Znacznie bliżej Warszawy znajdują się inne przyjazne profesjonalnej obserwacji miejsca takie jak Zimne Doły na południu czy okolice Kołbieli, w Starogrodzie- gdzie sprzyja astronomom m.in Agroturystyka na Wzgórzu.
Wiele wskazuje na to iż największy potencjał w okolicach Warszawy jeżeli chodzi o obserwacje nieba maja okolice Puszczy Białej nad Węgrowem, co ciekawe Węgrów wciąż szuka swojego pomysłu na turystyczną promocje, nie było jednak do tej pory w jej ramach wątku astronomicznego. A to właśnie pięknie przecież wpisuje się w legendę o Panu Twardowskim z którym miasto to jest tak przecież związane. Może w niedalekiej przyszłości doczekamy się wycieczek na oglądanie rozgwieżdżonego nieba właśnie z Węgrowa.
Warto brać przykład z innych, Gminna Noc Spadających Gwiazd w Czarnkowie cieszyła się w 2017 roku wielką popularnością, w tym roku kolejna edycja właśnie podczas zaćmienia księżyca 27 lipca. Miejmy nadzieje iż podobnych cyklicznych wydarzeń doczekamy się w przyszłości w okolicach Warszawy.