Jeszcze do niedawna profesjonalna uprawa winorośli na lubelszczyżnie była dziełem garstki zapaleńców, dziś w okolicy doliny Wisły obfitującej w odpowiednie ukształtowanie terenu i sprzyjający klimat mamy już ponad 30 winnic. Cześć z nich można zwiedzać a także zaopatrzyć się w ich zacne wyroby bezpośrednio na miejscu. Polecamy każdemu kto planuje wycieczkę do Puław, Nałęczowa, Kazimierza, Lublina czy Janowa Lubelskiego, by z tej jakże interesującej opcji skorzystać, wspierając tym samym polskie winiarstwo.
Wystarczy niewiele zboczyć z drogi do Kazimierza, by trafić do jednej z młodszych i zarazem najbliższej Warszawie winnicy Las Stocki. Powstała w 2008 roku, na pierwsze wina kazała czekać do 2012 roku, od zeszłego roku dołączyła też do grona winnic które, oferują swoje produkty do sprzedaży detalicznej. Gospodarze pracują ekologicznie wykorzystując specyfikę tutejszych gleb lessowych do walki z chwastami, służą im min wyciągi z pokrzywy, skrzypu i innych naturalnych sojuszników. Właściciele zapraszają do degustacji i zakupów, aktualnie w ofercie znajdują się 4 gatunki win gronowych z 2015 roku. Wyroby z Winnicy Las Stocki biorą udział rok rocznie w święcie Wina w Janowcu na Wisłą.
Starszą bo liczącą już ponad 10 lat winnicą jest winnica Solaris w Opolu Lubelskim, w tym przypadku czeka nas nieco dłuższa wyprawa ale naprawdę warto. Właściciel i pomysłodawca wzorował się na winnicach austriackich, stale też powiększa areał winnicy, w ostatnim roku poczyniono duże ponad hektarowe nasadzenia. Winnica Solaris jest elementem szlaku smaków Krainy Lessowych Wąwozów, wina z winnicy są sprzedawane już od kilku lat cieszą się dużą popularnością, szereg z nich otrzymało certyfikat jakości, produktu win z Małopolskiego Przełomu Wisły, a także wyróżnienia na galicyjskim konkursie win. Charakterystyczne dla winnicy Solaris jest również to iż na etykietach win umieszczane są zabytki z regionu lubelskiego, Opola, Kazimierza czy Lublina, czyni to wina ciekawym prezentem/ pamiątką z weekendu na Lubelszczyźnie. Ze względu na wielkość winnicy, degustacje są organizowane jedynie dla grup zorganizowanych, liczących od 6 osób, sami właściciele zachęcają do tego typu odwiedzin w weekendy.
Stosunkowo nowym projektem jest winnica dworu Sanna, usytuowana już na Roztoczu w kierunku Janowa Lubelskiego stanowi ciekawe uzupełnienie oferty turystycznej dworu. Pierwsze nasadzenia miały tu miejsce w 2012 roku, a już w 2015 roku wino z winnicy zdobyło 2 miejsce i zloty medal w konkursie Galicja Vitis. Dwór Sanna oferuje bardzo dobrą relacje ceny do jakości warto go odwiedzić w drodze na/ z Roztocze zachodnie, bądź kierując się do Janowa lubelskiego i pobliskiego parku Zoom Natury.