Kampinoski Park Narodowy ma aktywnemu turyście bardzo wiele do zaoferowania. Znajdziemy tu historyczne pamiątki walk o niepodległość Polski, sięgające powstania Styczniowego 1863 roku, kończąc zaś na II wojnie światowej z legendą Rzeczpospolitej Kampinoskiej i odbywającymi się nieopodal rekonstrukcjami z czasów kampanii wrześniowej. Ciekawostką są ślady dawnych osadników Olendrów, o których mało już kto pamięta, nieopodal granic parku trafimy także do kościoła w Brochowie związanego z Fryderykiem Chopinem.
Podstawową jednak wartością jest tu natura i jej różnorodność oraz unikalne w skali Europy formy takie jak leśne zespoły wydmowe.
Idealną formą aktywnego poznania parku są spacery edukacyjne organizowane w ramach Akademii Kampinoskiej przez pracowników Parku Narodowego. Odbywają się one periodycznie, zwykle co miesiąc w pierwszej połowie miesiąca. Każdy ze spacerów ma inną tematykę czy to związaną ze zmieniającymi się porami roku, czy zwierzętami żyjącymi w parku, czy wreszcie z wydarzeniami i ich śladami wciąż obecnymi na jego obszarze. Udział w spacerach jest bezpłatny, nie ma też wymogu minimalnej liczby uczestników co eliminuje w zasadzie ryzyko nie dojścia spaceru do skutku. Wszelkie informacje co do kolejnych terminów i tematyki zbliżających się spacerów znajdziemy na stronie parku.
Wyprawy po parku organizuje też koło PTTK Warszawa Śródmieście. W tym jednak przypadku koszt udziału dla osób niezrzeszonych wynosi 5 pln, zbiórki zwykle przy stacjach metra, minimum grupy 5 osobowe, trasy o rożnej skali trudności, może się zdarzyć iż mogą być nieodpowiednie dla mniej przygotowanych osób. Dodatkowe informacje na stronie PTTK, Koło Terenowe Śródmieście. Plan i kalendarz tych wydarzeń również znajduje się na stronie parku.